Last Updated: 10/11/2017

 
  Staff Directory & Homepages  
     
  Contacting A Staff Member - Phone
Hanover Middle School has a telephone voice-mail answering system in which you are able to leave a personal/confidential message for teachers and staff members.

After you hear the greeting, “Welcome to Hanover Middle School,” you can access the voice mail system by pressing Option 1 and then the 2- or 3-digit extension and then #.  You don't have to listen to the whole greeting.  If you do not have the list with you, you can press *2 and the last name, and it will be transferred to the voice mailbox.

Voice mailboxes will be checked periodically for messages so please allow 24 hours for a return call.  If you have an emergency or need the Main Office, please press 0.  If you are asked to leave a message, please do so and someone will call you right back.  
The Main Office is open from 7:00 AM until 3:00 PM.

Main Office: 781-871-1122
Guidance: 781-878-2718
Nurse: 781-982-6076
Fax: 781-871-8792

Contacting A Staff Member - Email
Email is another method of communicating with our staff. Email addresses consist of the staff member's first initial followed by their last name "@hanoverschools.org".

Please remember that email should not be used as the primary means of communication with staff members. Any sensitive, urgent, or safety-related communication should happen via telephone or in person. A quick question can usually be communicated via email by directing the message to the appropriate address listed on this site.

For Staff
If you are a teacher or staff member and would like your link posted or revised, please send an email to webmaster@hanoverschools.org or contact the main office.

 
Icon Note    

Staff Email

  Staff Homepage
 
Subject Reference
SS (Social Studies), Math (Mathematics), ELA (English Language Arts), Sci (Science),
Phys. Ed. (Physical Ed.), Comp. Sci. (Computer Science), GM (General Music)
 
 
     
  Administration & Offices  
 
Position Name Location Ext.      
Principal Daniel Birolini Main Office
13
 
Assistant Principal Stephen Kapulka Main Office
14
   
Assistant Principal Anna Hughes Main Office
16
   
Special Ed. Coordinator BJ McNamara Guidance Office 19    
     
     
Administrative Assistant Shelly Grabowski Main Office
10
   

Administrative Assistant Karen Oliver Main Office
11
   
Administrative Assistant Deborah Rich Main Office
12
   
Administrative Assistant Patty Nesti Guidance Office
17
   
     
     
Nurse Joelle Casey Health Office    
Nurse Assistant Maura Nevins Health Office    
     
     
Psychologist Deborah Gill 209A
30
   
Counselor Pauline Ward Guidance Office
18
   
Counselor Lauren Chebator Guidance Office
20
   
Counselor (Multi-grades) Megan Callahan Room 107B
43
   
     
     
Speech Therapist (5 & 6) Stacie Barlow Office (Room 117)
107
   
Speech Therapist (7 & 8) Susan Shedd Room 209B
108
   
Speech / Language TBA Room 203 96    
ELL Instructor Kathleen Shea 210A      
 
     
 
Grade 5              
Group Name Room Ext. Subject      
5A Lori McKenna 124 42 Math, SS  
5A Tracey Dubois 122 66 Sci, SS  

5A Dawn Brandmark 120 120 ELA, SS  
5B Dorothea Gray 118 61 Math, SS  
5B Thomas Ryan 116 91 ELA, SS  
5B Christine Hrenko 114 106 Sci, SS  
5C Alexandra Bishop 112 68 Math, SS  
5C Stacey DeCotis 110 87 ELA, SS  
5C Thomas Hogan 108 41 Sci, SS  

Special Education Dayna Scribi 109 46 Special Ed.  
Special Education Laura Kenney 109 46 Special Ed.  
               
Top of Page              
               
Grade 6              
Group Name Room Ext. Subject      
6A Lynne Kosak 102 72 SS  
6A Steven Henderson 103 75 ELA  
6A Lisa Porzio 106 70 Sci  
6A Rachel Hines 104 57 Math  
6B Jennifer Foss 10 65 ELA, SS  
6B Joan Edgar 11 45 Sci, SS  

6B Gregg Wheeler 12 69 Math, SS  

6C Rachael Brewin 14 71 ELA, SS  
6C Claudia McCarthy 15 67 Sci, SS  
6C Deborah Curran 16 47 Math, SS  
Special Education Stephanie Murphy 101B 48 Special Ed.    
Special Education Kim Vieira 101B 44 Special Ed.  
               
Grade 7              
Group Name Room Ext. Subject      
7A Paul Economos 210 52 Sci  
7A Kevin McGonigle 215 50 Math    

7A Andrea McNamara 216 53 ELA  
7A Sheila Ray 217 74 SS  

7A Laura Breault 207 60 Special Ed.  

7B Kathleen Campbell 212 56 Sci  
7B Andrea Pattison 218A 113 Math  
7B Caitlin Carceo 214 55 ELA  

7B Donald Ronchetti 219 114 SS  

7B Rosina (Nina) Olson 208 44 Special Ed.  
               
Top of Page              
               
Grade 8              
Group Name Room Ext. Subject      
8A Denise Heavern 25 79 Sci  

8A Kathryn Keating 22 85 Math  
8A

Melissa Cotter

206 81 ELA  

8A Matthew McGarry 24 112 SS  
8A Donna Fratus 208 32 Special Ed.  

8B Andrew McLean 21 51 Sci  
8B Christine Kelleher 20 80 Math  

8B James McNamara 26 82 SS  
8B Martha Stamper 204 78 ELA  

8B Joanne Reilly 207 49 Special Ed.  

               
Foreign Language              
Spanish - Grade 7 Ben Benitez 201 117 Spanish  
Spanish - Grade 8 Jodi Craft 205   Spanish  
Spanish - Grades 7 & 8 Peter Alvarenga 203 77 Spanish  

French - Grades 7 & 8 Seana Greene 220 58 French  
               
Specialists              
Group Name Room Ext. Subject      
Technology / Engineering John Storella-Mullin 224 111 Engineering  
Technology Cooper Naylor 222 59 Comp. Sci.  
Wellness Peter Arena Gym 63 Wellness  
Wellness Suzanne Clasby Gym 92 Wellness  
Wellness Michelle Ireland 218B 116 Wellness  
Art Bonny Opie Art 1 83 Art  
Art Aaron DiGaudio Art 2 84 Art  
Music Julienne Thornell Music 1 88 Band  

Music Michael Wade Music 2   Chorus    
Music John Schumacher Music 3 86 GM  
Digital Literacy Erin Foley Library 22 Library  
Reading Karen Anderson 218C   Reading    
Reading Megan Breton 218C   Reading    
Curriculum Coach Gene Reiber 119 93 ELA (5-8)    
Math Coach Andrea Hurley 119 90 Math (5-8)  
               
Top of Page              
 
     
  Special Education (Multi-Grade)  
 
Group Name Room Ext.        
ELA / Math (5-6) Ariana Liakos 211   Special Ed.  
ELA / Math (7-8) Jennifer Curtis 200   Special Ed.  
Special Education (5-8) Lynn Kaupp 218B 98      
Special Education (5-8) Luke Zimmerman 107C 119 Special Ed.  
Paraprofessional Kim Misk 107C   Special Ed.    
Paraprofessional Lynne Murney 218B   Special Ed.    
Paraprofessional Denise Schell 218B   Special Ed.    
Paraprofessional Phyllis Johnson     Special Ed.    
ABA Tutor Amanda Bellew     Special Ed.    
ABA Tutor Jane Bottomly     Special Ed.    
ABA Tutor Brenda Carven     Special Ed.    
ABA Tutor Meghan Cleaves     Special Ed.    
ABA Tutor Stephanie Gertz     Special Ed.    
ABA Tutor Luke Hrenko     Special Ed.    
ABA Tutor Rita Pellerin     Special Ed.    
ABA Tutor Margaret Wandell     Special Ed.    
 
     
  Extended Day Program (EDP)  
 
Group Name Room Ext.        
EDP Colleen Shinney 105 25  
 
     
  Cafeteria  
 
Anne Judge (Ext. 26) Laura Czolada Maryann Lohan
Barbara Mullen Cindy Ward Laurie DeMita
Joanne Sledziewski    
 
     
  Custodians  
 
Mike Berry William MacMackin CJ Preistly
Scott Kinsman Scott Moore Justin Blythe
 
     
  Top of Page