Staff Directory

Hanover High School

If you need to speak with a member of our staff by phone, please call the Main Office and a message will be placed in their mailbox for them to return your phone call.

 Main Office: 781-878-5450


Email is another method of communicating with our staff.  Please remember that email should not be used as the primary means of communication with staff members.  Any sensitive, urgent, or safety-related communication should happen via telephone or in person.  A quick question can usually be communicated via email by clicking on the staff member's name.

Administration

NameTitleExt.
Matthew PaquettePrincipal2505
Hugh GalliganAssociate Principal2504
Kathy GallagherMain Office Admin2503
Nancy FosterMain Office Admin2502
Deborah KinneyMain Office Admin2501

Directors

NameTitleExt.
Matthew PlummerSTEM Director2508
Sheila WalshHumanities Director2507

English

NamePosition/Class
Deborah AbbanEnglish Teacher
Laura CollinsEnglish Teacher
Helen DoyleEnglish Teacher
Adrienne McDonnellEnglish Teacher
Melanie PavaoEnglish Teacher
Diane TurnerEnglish Teacher

Mathematics

NamePosition/Class
Matt AmonteMathematics Teacher
Mary Bitetti (LTS Mike Arria)Mathematics Teacher
Elaine ThompsonMathematics Teacher
Mark CentorinoMathematics Teacher
Ann Marie GalottiMathematics Teacher
Renee ParryMathematics Teacher
Lesley TurocyMathematics Teacher
Ronald TurocyMathematics Teacher

Social Studies

NamePosition/Class
Timothy BrownSocial Studies Teacher
Ann CoatesSocial Studies Teacher
Stephen HegartySocial Studies Teacher
Andrew MahoneySocial Studies Teacher
Tina McCuskerSocial Studies Teacher

Mark Molloy

Social Studies Teacher
Kevin PerrySocial Studies Teacher
Vincent PicardiSocial Studies Teacher

Foreign Language

NamePosition/Class
Maura AbornForeign Language Teacher
Kaela CurtisForeign Language Teacher
Emeline DhommeeForeign Language Teacher
Allyson GatelyForeign Language Teacher
Theresa KatsilierisForeign Language Teacher
Allison YoungworthForeign Language Teacher

Science & Engineering

NamePosition/Class
Pam BorgesonEngineering Teacher
Kenneth DecieScience Teacher
Anthony DeFranzoScience Teacher
Louis DePattoScience Teacher
Shayle EmersonScience Teacher
Jeff FariaEngineering Teacher
Nancy GreenScience Teacher
Katherine McHenryScience Teacher
Suzanne MolloyScience Teacher
Patrick NewtonScience Teacher
Rachel WattsScience Teacher

Music

NamePosition/Class
Michael WadeChoral Music Teacher
Matt HardenInstrumental Music Teacher

Art

NamePosition/Class
Janet CurleyArt Teacher
David CrawfordArt Teacher

Drama

NamePosition/Class
Mark MathesonDrama Teacher

Library

Name

Position/Class

Susanne McHughLibrarian, Instructional Technology Specialist

Business & Information Technology

Name

Position/Class

Brian CiccoloTeacher
Michael PatchTeacher
Stacey PereiraTeacher

Physical Education & Wellness

NamePosition/Class
Deb BostwickTeacher
Dorian BryantTeacher
Lisa Della CroceTeacher
Nicholas HanniganTeacher

Academic Strategies

NamePosition/Class
Keri MorrisonSpecial Education
Lori Campbell

Special Education

Lisa Green

Special Education

Megan HalloranSpecial Education
Sally NixonSpecial Education
Jake SpragueSpecial Education
Steven Rodday

Special Education

Leanne TarkanianSpecial Education
Kelly FraserSpecial Education

Alternative/Transition Program

NamePosition
Sheryl WadeTeacher

Paraprofessionals & Tutors

NamePosition
Beverly Corbett

Paraprofessional

Marilou HallTutor (All Grades)
Francesca HodgesABA Tutor
Christina MacVicar-WelchABA Tutor
Janet MannABA Tutor
Cathy McNultyParaprofessional
Matt McRaeABA Tutor
Kara KenneyJob/SPED Coach

Guidance Office

NamePosition
Korri ByronDirector of Guidance
Joanne Rapalje-FitzgeraldAdjustment Counselor

Janel Kost

Guidance Counselor
Janice LeonidoGuidance Counselor

Chrisann Merrick

Guidance Counselor

Susan Egan

School Psychologist
Mia GallagherAdministrative Assistant

Coordinators

NamePosition
Sue McHugh

AP Coordinator

Health Office

NamePositionExt.
Rosalind DavisSchool Nurse2103

Athletics Office

Name

Position

Ext.

Scott Hutchison

Athletic Director

2514

Amy TessitoreAthletic Trainer2144

Coaching Staff

Name

Sport

Season

Chris Landolfi

Football

Fall

Mike Fraser

Soccer - GirlsFall

Steve Rodday

Soccer - BoysFall

Judy Schneider

Field HockeyFall
Tim BrownCross Country - GirlsFall

Andrew McLean

Cross Country - BoysFall
Dave JakubVolleyballFall

Jay Durfee

GolfFall

Anita Mignosa

CheerleadingFall

Andy Cook

WrestlingWinter
Brian FisherGirls BasketballWinter

Nick Hannigan

Boys BasketballWinter
Deb BealGirls Ice HockeyWinter
Jon AbbanBoys Ice HockeyWinter

TBA

Indoor TrackWinter

Barb Toohey

SwimmingWinter

Matt McRae

SkiingWinter

Kerriann Hart

GymnasticsWinter
Mike PatchBaseballSpring
Karin PetrucelliGirls LacrosseSpring

Paul Zaylor

Boys LacrosseSpring

Jim Sylvia

Girls TennisSpring
Tony DeFranzoBoys TennisSpring

Joe Messina

SoftballSpring

Andrew McLean

RugbySpring
Tim BrownGirls Track & FieldSpring

Peter Harrison

Boys Track & FieldSpring

Food Services

Name

Position

Ext.
Lynn PetrowskiCafeteria Manager2135
Barbara VielkindCafeteria Staff2160
Elaine DannCafeteria Staff 
Paula Toner FoxCafeteria Staff 
Marilyn HallCafeteria Staff 
April KeenanCafeteria Staff 
Josephine MauerCafeteria Staff 
Ann St. AubinCafeteria Staff 
Melissa TobiasCafeteria Staff 

Custodial Staff

Name

Position

Robert Brown

Custodian

Robert Hook

Custodian

Nick McDonnell

Custodian

Steve Murphy

Custodian

Bill Whealan

Custodian